Genel Bilgi

  MAVİŞEHİR BASKETBOL  Okullarında,öğrencilerimizle kursa  başlamadan önce ailelerle iş birliğine gidilerek öğrencilerin genel bir sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanmaktadır. Spor yapmalarının sakıncalı olup olmadığı tespit edilmesinden sonra öğrencilerin fiziksel yapısı ile Basketbola uygunlukları spor uzmanlarımız tarafından saptanmaktadır.Bunların sonucunda öğrencilerin beden gücü, yapısı, ilgi ve gereksinimlerine uygun olarak Basketbol Antrenman programı hassas bir şekilde plânlanmaktadır.

    Uyguladığımız bu antrenman programında yer alan amaçlar öğrencilerin gelişim özelliklerine ve gereksinimlerine göre daha alt basamaklara ayrılmış olup ve gerektiğinde yeni amaç ve davranışlarla desteklenmektedir.

    Antrenman programlarımızdaki etkinliklerin süresi öğrencileri yormayacak, usandırmayacak uzunlukta olup ve onların dikkat sürelerine uygun olarak plânlanmıştır. Çalışmalar sırasında, her bir becerinin net, basit ve kısa yönergelerle öğretilmesi, öğrenilen yönergelerin ve becerilerin sık sık tekrarlanması amaç olarak ortaya çıkmaktadır.

   Antrenmanlarımız mümkün olduğunca çeşitli yardımcı araç gereçlerle desteklenerek yapılmaktadır. Sporcularımızın,anrenman sırasında bu araçların kullanımı ile ilgili kurallara uymalarının sağlanmasına önem verilmektedir.

   Antrenmanlarımızda tüm sporcularımıza rahat hareket etmesini sağlayacak şekilde kulübümüzün (eşofman, tişört, şort vb.) sağlanmaktadır...

Basketbol öğretimi sırasında,sporcularımıza zor gelen hareketlerde onlara gereken yardım  ve destek yapılmakta, Sporcularımıza teşvik edici ve yapıcı tavır Antrenörlerimizin birinci önceliğidir.Sporcularımızın motivasyonunu engelleyici sözlerden uzak , başarıları sık sık ödüllendirilen bir Eğitim anlayışı içersinde olan çalıştırıcılarımız,Başarılı deneyimler, öğrencilerde "yapabilirim" duygusunu geliştirecek özellikte antrene uygularlar. Özellikle öğrenmenin ilk dönemlerinde başarı duygusu çok önemlidir. Ayrıca öğrenciler başarılı oldukları etkinlikleri sürdürme eğilimi gösterirler. Bu nedenle her bir öğrencinin başarısı üzerinde ayrı ayrı ve önemle durulmaktadır.

    Antrenmanlarımızda, öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişiminde önemli katkı sağladığı bilinen Eğitsel Oyunlar, Sportif  Oyunlar ve çeşitli gösterilere de yer verilmekte olup her öğrencinin bireysel ve gelişim özellikleri doğrultusunda bu çalışmalara katılmasına özen gösterilmektedir.


GENEL AMAÇLAR

Bu programı başarıyla tamamlayan her öğrenci;


1. İyi duruş alışkanlığı kazanır.
2. Basketbolla ilgili temel bilgi, beceri ve alışkanlıklar kazanır.
3. Sosyalleşme süreci hızlanır,
4. İşbirliği içinde çalışma ve birlikte davranma alışkanlığı kazanır.
5. Görev ve sorumluluk alma, dostça oynama ile ilgili tavır ve alışkanlıklar kazanır.
6. Sinir, kas ve eklem koordinasyonunu geliştirir.
7. Vücut sistemlerini güçlendirir ve geliştirir.
8. Boş zamanlarını spor etkinlikleri ile değerlendirmeye istekli olur.

 


 
       Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2014 mavisehirspor.com
EBR